Často kladené dotazy / FAQ


Zde najdete nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně. Pokud máte další otázky, využijte formulář níže.
Jak dlouho trvá operace uší?
V průměru 1 hodinu.
Kdy nechat přišít uši?
Pokud je tou otázkou myšleno od kolika let, tak je to zhruba od pěti až šesti let. Toto je většinou doba, kdy boltec dosáhl 90% své velikosti. U mladších dětí tento zákrok není vhodný, protože jejich uši stále rostou a vyvíjejí se.
Ovlivní otoplastika můj sluch?
Ne, nebude mít žádný vliv na váš sluch. Vnější ucho má tři části: boltec, zvukovod a bubínek. Když podstoupíte operaci korekce ucha, ovlivní to pouze oblast ušního boltce, nikoliv zvukovodu nebo bubínku. Po operaci budete muset nosit obvazy, které vám zakryjí uši, to mírně sníží nebo mírně změní váš sluch, ale jakmile vám jej sejmout, váš sluch se vrátí do normálu.
Co znamená - Stahlovo ucho
Ucho, jehož tvar je zkreslený kvůli abnormálnímu záhybu chrupavky.
Lze operovat pouze jedno ucho, pokud mám problém pouze u něj?
Ano.
Jaký typ anestezie se používá?
U dětí většinou celková anestezie, u dospělých ambulantně v lokální anestezii.
Co dělat po zákroku?
  • Bezprostředně po něm je lepší mít někoho, kdo vás odveze nebo doprovodí domů, popřípadě trošku pomůže i doma. Po operaci se očekává určitá citlivost nebo nepohodlí. Nežádoucí účinky, jako je otok, modřiny a zarudnutí, jsou běžné a obvykle trvají asi týden. Vrstva chirurgického obvazu na uších může dočasně rušit váš sluch, i když samotná operace neovlivní (ani nijak nemění) vaši schopnost slyšet (protože tento postup neovlivňuje vnitřní ucho).
  • Během prvního týdne po operaci doporučujeme nosit košili se zapínáním na knoflíky, nebo něco oversize (ať nemusíte nic nepřetahovat přes hlavu). Vyhněte se předklánění, které zvyšuje tlak v oblasti uší.
  • Odpočívejte, dostatek spánku je zásadní. Hojení můžete podpořit dostatkem bílkovin, aminokyseliny L-arginin, vitamínu A, C, zinku a magnézia.
Co nedělat po zákroku?
Chlazení uší v prvních dnech po zákroku je zbytečné. Kvůli velké vrstvě obvazu se chlad nedostane k uším a zbytečně riskujete navlhnutí obvazu. Je třeba se minimálně na měsíc vyvarovat namáhavého cvičení a kontaktních sportů.
Je otoplastika trvalá?
Obecně ano, pokud budete během období zotavování dbát doporučení lékaře, není důvod, aby se vaše uši vracely do původního stavu.
Kdy si budu moci po operaci umýt vlasy?
Pokud jde o jakýkoliv typ operace, období zotavení může být obtížné nejen kvůli nepohodlí, ale také proto, že pokud jde o běžné věci, jako je sprcha nebo koupel, můžete být omezeni. Doporučujeme, abyste před operací udělali vše co musíte, koupel, sprchu, umytí vlasů, popřípadě oholení, den (nebo pokud je to možné tak hodiny) před plánovaným zákrokem. Po operaci korekce uší budete muset nosit obvaz po dobu 2 - 3 dnů, takže během této doby bude mytí vlasů zakázáno. Pak následuje převaz, nasazení elastického obvazu a další instrukce. Jakmile dostanete od své sestry nebo chirurga souhlas k odstranění těchto obvazů, můžete si umýt vlasy.
Je možné řešit odstáté uši bez operace?
Bohužel, není znám případ, kdy na odstávající uši (odstáté boltce) fungovalo cokoliv jiného, než operace uší.
Jak spát po Otoplastice?
Spaní na zádech s hlavou a krkem zvednutým, abyste snížili otok.
Co dělat když mám odstáté uší?
Můžete se s tím smířit, nebo nosit čelenku, popřípadě podstoupit výše uvedený zákrok, který tento problém jednoduše vyřeší.
Hrozí nějaké komplikace?
Stejně jako u jiných operací, ale výskyt komplikací vyplývajících z otoplastiky je pozoruhodně nízký.
Budu si muset kvůli operaci vyholit část hlavy?
Ne. Řez se vede většinou hned za uchem, tam kde vlasy vůbec nejsou, v záhybu, tak aby nic nešlo vidět.

Nenašli jste zde odpověď na vaši otázku? Neváhejte se zeptat.


Formulář na dotazy

Na otázku vám odpoví některý z našich lékařů. Odpověď dostanete emailem a pokud se bude jednat o častěji pokládaný dotaz, otázku s odpovědí přidáme k ostatním na této stránce. Děkujeme že se ptáte.