Korekci uší doporučujeme pacientům, kteří se cítí nepohodlně s tím jaké uši mají. Otoplastika se provádí v lokální anestezii a trvá přibližně hodinu. Řez se nachází na zadní straně ucha, takže konečná jizva není vidět. Povaha postupu otoplastiky se liší v závislosti na problémech, které je potřeba řešit.

Před zákrokem

Před zákrokem budete muset absolvovat konzultaci s plastickým chirurgem. Během ní proběhnou následující úkony:

  • Přezkoumání anamnézy. Buďte připraveni odpovědět na otázky týkající se léků, které užíváte, minulých operací a jakýchkoli současných nebo předchozích zdravotních potíží.
  • Vyšetření. Plastický chirurg zhodnotí tvar, velikost a umístění vašich uší. Může také provést měření nebo pořídit fotografie.
  • Diskuse. Ta zahrnuje rozhovor o samotném zákroku, souvisejících rizicích a možných nákladech. Plastický chirurg bude chtít také slyšet, jaká máte od zákroku očekávání.

Otázky. Nebojte se klást otázky, pokud je vám něco nejasné nebo máte pocit, že potřebujete více informací. Doporučuje se také ptát se na kvalifikaci a dlouholetou praxi vašeho chirurga. Některé z běžných otázek najdete na stránce otázky a odpovědi.

Samotný zákrok – jak to probíhá

Otoplastiku lze obvykle provést ambulantně. Může trvat 1 až 3 hodiny v závislosti na specifičnosti a složitosti zákroku. Obvykle zákrok provádí plastický chirurg. Dospělí a starší děti mohou během zákroku dostat lokální anestezii se sedativy. V některých případech může být použita celková anestezie. Celková anestezie se obvykle doporučuje u mladších dětí podstupujících plastiku uší.

Konkrétní operační technika, která se použije, bude záviset na typu otoplastiky, kterou podstupujete. Obecně lze říci, že otoplastika zahrnuje:

  1. Provedení řezu, buď na zadní straně ucha, nebo uvnitř záhybu ucha.
  2. Manipulaci s tkání ucha, která může zahrnovat odstranění malé části chrupavky nebo kůže, složení a tvarování chrupavky pomocí trvalých stehů nebo transplantaci chrupavky do ucha.
  3. Uzavření řezů stehy.

Po řezu zůstane tenká jizva, která je však za uchem a časem vybledne. Některé typy operací nevyžadují řez. U nich může být doba rekonvalescence rychlejší. Při tomto zákroku chirurg umístí do chrupavky jehlu, aby zvýšil její pružnost. Poté pomocí stehů ucho přetvoří nebo zafixuje. Také tento typ zákroku nemusí být vhodný pro každého. Konkrétní způsob zvolí operující lékař. Pokud vás zajímá co následuje, pokračujte na stránku pooperační péče.