Estetickou operací uší lze odstranit kosmetické problémy týkající se uší, aby se děti mohly cítit sebejistěji, pokud jde o jejich vzhled. V posledních letech se otoplastika stává stále populárnější, protože si stále více rodičů uvědomuje, jaký vliv mohou mít uši dětí na jejich rozvíjející se sebevědomí. Zákrok pro redukci odstávajících uší je poměrně jednoduchý a bezpečný. Přesto u většiny rodičů může provedení jakéhokoli typu operace u jejich dítěte vyvolat mnoho otázek. Ptejte se, jsme zde také proto, abychom vaše otázky zodpověděli.

Přišití uší u dětí

Operace odstátých uší u dětí / plastika uší u dětí, není vhodná pro děti mladší 5 let, protože jejich uši stále rostou a vyvíjejí se. Ve velmi mladém věku je ušní chrupavka příliš měkká, aby udržela stehy.

Plastika uší u dětí / tzv. přišití uší, je stejně častý zákrok jako u dospělých. Zhruba u 5% dětí má nějaký problém s deformitou ucha. Plastika uší u dětí tvoří 45% všech plastických operací provedených ve věku do 18ti let. K rozvoji deformity uší může přispět několik faktorů, ale pravděpodobně nejdůležitější je jejich dědičnost. Plastika ušních boltců u dětí, stav může být oboustranný (obě uši) nebo jednostranný (jedno ucho).

Operace odstátých uší u dětí, se obvykle plánuje před procesem socializace a po velkém růstu uší (kolem pěti až šesti let). Většina otoplastických operací se u dětí provádí ve věku od pěti do čtrnácti let. Plastická operace uší u dětí se provádí většinou v celkové anestezii.

Otoplastika u dětí může přetvořit a přemístit uši tak, aby byly v poměru ke zbytku obličeje. Operace odstátých uší u dětí může posílit sebevědomí a snížit nebo negovat psychologické účinky (menší sociální trauma) spojené s škádlením a šikanou.

Nejčastější otázka na téma odstávající uši u dětí

Kdy nebo od kdy. Myšleno od kolika let je vhodné řešit odstávající boltce, nebo jiné deformace uší u dětí. Často rodiče chtějí, aby jejich dítě podstoupilo plastiku uší v relativně nízkém věku, aby se vyhnuli šikaně nebo posměchu. Chtějí tak předejít narušení jeho sebevědomí a sebedůvěry. Měli byste však počkat, až bude vašemu dítěti alespoň 5 nebo 6 let, v těchto letech už by měli být uši dostatečně vyvinuté. Otoplastika dětí před tímto věkem znamená, že by se výsledky mohly změnit, jak se budou uši dále formovat.

Odstáté uši u miminek / miminka

Ano, i u miminek se dají některé problémy uší řešit, nicméně to nelze chirurgickým zákrokem, jak jsme si již vysvětlili, z důvodu toho, že uši se budou ještě vyvíjet. Takže to lze, tvarováním, takzvaným dlahováním uší, viz níže.

Otoplastika bez operace

Další častou otázkou je, zda lze provést otoplastiku bez operace. Ne. Otoplastika je označení pro chirurgický zákrok – chirurgie ze starořeckého termínu cheirourgia, kombinace slov cheir (ruka) a ergein (pracovat) (doslova tedy „ruční práce“), léčba nemocí a úrazů operativně manuálním a především instrumentálním ošetřením, tedy operací. Nechirurgická technika známá jako tvarování uší nebo dlahování může být účinná, pokud začne s léčbou v prvních 2 až 3 týdnech života. Tolik k řešení odstátých uší u miminek a otoplastice bez operace.

Má operace uší u dětí vliv na sluch?

Stejnou otázku a podobnou odpověď najde i na stránce s dotazy. Otoplastikou se mění tvar vnější části ucha. Sluch zajišťuje střední a vnitřní ucho, které zůstávají při této operaci zcela nedotčeny. Proto otoplastika nijak neovlivní (nezhorší ani nezlepší) sluch.

Potřebují děti celkovou anestezii?

Není to nezbytné, ale vhodnější. Při lokální anestezii se ucho a okolí zcela znecitliví, takže není možné cítit bolest, tlak možná, ale v žádném případě bolest. Riziko je v tom, že děti tak zcela nechápou důležitost toho aby se nehýbali. Eliminuje se tak riziko spojené s reakcemi, které chirurg nemůže předvídat.

Cena zákroku

Na téma cena otoplastiky se často hledá také přišití uší u dětí cena, kolik stojí otoplastika, operace uší u dětí cena, ceník otoplastiky a podobně, vše najdete na stránce k tomu určené – cena operace uší.